REGULAMIN
W SPRAWIE ADAPTACJI POMIESZCZEŃ OGÓLNEGO UŻYTKU
NA CELE MIESZKANIOWE W BUDYNKACH SPÓŁDZIELNI
MIESZKANIOWEJ „OGNIWO” W ŁODZI
(tekst ujednolicony na dzień 31.10.2010 r.)
I. Postanowienia ogólne
1. Poniższy regulamin stosuje się w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej “OGNIWO” w Łodzi zwanej dalej Spółdzielnią, znajdujących się w nieruchomościach, dla których nie ma uchwały zarządu spółdzielni określającej przedmiot odrębnej własności lokali.
2. Regulamin opracowano w oparciu o postanowienia zawarte w następujących aktach prawnych:
a/ Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 119/03, poz.1116; z późniejszymi zmianami),
b/ Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (Dz.U. Nr 80/00, poz. 903),
c/ Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74/99, poz. 836),
d/ Statut obowiązujący w Spółdzielni.
3. Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
a/ powierzchnia użytkowa lokalu – powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, określona liczbą m2; do powierzchni tej nie zalicza się powierzchni balkonu i loggi, a zalicza się powierzchnię zajętą przez meble wbudowane i obudowane oraz urządzenia techniczne związane z funkcją lokalu,
b/ pomieszczenia ogólnego użytku - pralnie, suszarnie, korytarze w klatkach schodowych, w budynku,
c/ lokal – lokal, do którego ustanowione jest spółdzielcze własnościowe prawo,
d/ nieruchomość – podstawowa nieruchomość ewidencyjna obejmująca budynek lub budynki wraz z gruntem przynależnym do tego budynku lub tych budynków, w której ustanawia się odrębną własność lokali,
e/ użytkownik lokalu – osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
II. Zasady adaptacji pomieszczeń ogólnego użytku
1. Adaptacja pomieszczeń ogólnego użytku na cele mieszkaniowe polega na:
a/ zabudowie części korytarza klatki schodowej i przyłączenie jej do sąsiadującego lokalu mieszkalnego,
b/ przyłączeniu pralni, suszarni lub innego pomieszczenia ogólnego użytku do sąsiadującego lokalu mieszkalnego.
2. Zaadoptowane pomieszczenie ogólnego użytku wraz z lokalem, do którego zostało przyłączone, muszą spełniać warunki samodzielnego lokalu mieszkalnego określone ustawą o własności lokalu.
3. Użytkownik lokalu zainteresowany wykonaniem prac, o których mowa
w pkt. 1 składa do zarządu Spółdzielni wniosek obejmujący charakterystykę techniczną prac, które mają być wykonane.
4. Rozpatrzenie wniosku przez zarząd Spółdzielni musi być poprzedzone:
a/ inwentaryzacją pomieszczeń ogólnego użytku budynku wykonaną przez administrację osiedla, zgodnie z którą pomieszczenie przeznaczone na adaptację nie jest wykorzystywane przez użytkowników lokali w budynku w celu do tego pierwotnie przeznaczonym,
b/ oceną techniczną dopuszczalności wykonania prac sporządzoną przez administrację osiedla,
c/ pozytywną opinią Rady Osiedla,
d/ pozytywną opinią Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi.
5. Jeżeli analiza wniosku wskazuje na możliwość pozytywnego jego załatwienia zarząd Spółdzielni wyraża wstępną zgodę na adaptację, warunkując ją:
a/ sporządzeniem dokumentacji technicznej z niezbędnymi uzgodnieniami,
b/ uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę ,
c/ sporządzeniem inwentaryzacji architektonicznej kondygnacji budynku, na której dokonano adaptacji,
d/ sporządzeniem przez rzeczoznawcę majątkowego operatu z wyceny lokalu mieszkalnego .
6. Po spełnieniu przez użytkownika lokalu warunków, o których mowa w pkt. 5.a/, 5.b/ i 5d/ zarząd Spółdzielni wyraża zgodę na wykonanie prac adaptacyjnych, określając jednocześnie:
a/ techniczne warunki wykonania prac, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań dotyczących minimalizacji uciążliwości ich wykonania dla użytkowników innych lokali,
b/ termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz sposób ich finansowania,
c/ warunki finansowych rozliczeń między spółdzielnią a użytkownikiem lokalu,
d/ obowiązek pokrycia przez użytkownika lokalu wszelkich szkód i strat powstałych w wyniku realizacji prac.
7. Zarząd Spółdzielni może uzależnić zgodę na wykonanie wnioskowanych prac od ich realizacji pod nadzorem technicznym służb Spółdzielni, za odpłatnością ze strony użytkownika lokalu.
8. Od odmownej decyzji zarządu Spółdzielni na wykonanie wnioskowanych prac przysługuje użytkownikowi lokalu odwołanie do rady nadzorczej Spółdzielni. Decyzja rady nadzorczej jest ostateczna na drodze postępowania wewnątrz spółdzielczego.
9. Użytkownik lokalu jest obowiązany zgłosić do Spółdzielni zakończenie prac, na których wykonanie była wyrażona zgoda oraz doręczyć inwentaryzację architektoniczną, o której mowa w pkt. 5c/, a Spółdzielnia. Jest obowiązana ocenić w formie pisemnej zgodność wykonania tych prac, sporządzając protokół z komisyjnego odbioru . 10. Ocena, o której mowa w pkt. 9 stanowi podstawę do określenia ostatecznej wysokości rozliczenia wkładu budowlanego, na podstawie sporządzonego przez rzeczoznawcę operatu z wyceny lokalu mieszkalnego i skosztorysowanej przez Spółdzielnię wartości robót adaptacyjnych, którą zalicza się na poczet wkładu budowlanego.
III. Postanowienia końcowe
1. Wszystkie prace związane z adaptacją pomieszczeń ogólnego użytku wykonywane są na koszt użytkownika lokalu.
2. Za użytkowanie pomieszczeń ogólnego użytku przyłączonych do lokalu mieszkalnego, użytkownik lokalu jest obowiązany uiszczać opłaty na ogólnych zasadach, począwszy od dnia zakończenia robót wyznaczonego przez Spółdzielnię zgodnie z pkt. II.6.b/, choćby faktycznie zakończenie robót nastąpiło po tym dniu.
3. Zmiana powierzchni użytkowej lokalu, do którego użytkownikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ujawnione w księdze wieczystej założonej dla tego prawa wymaga dokonania zmiany w księdze wieczystej.
Regulamin zatwierdzono uchwałą Rady Nadzorczej SM„Ogniwo” Nr 16/2009 z dnia 13 stycznia 2009r.
Zmiany :
Aneks Nr 1 z 21.09.2010 r.
« poprzednia | następna » |
---|
WSTECZ